پارگی عضله سینه ای و راه درمان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مطلبی مفید و آموزنده درباره "پارگی عضله سینه ای" ، برای بدنسازان نوشته شده توسط "دکتر آرش شرافت وزیری"

در جلوی قفسه سینه عضله بزرگی بنام عضله سینه ای یا پکتورال قرار دارد که دارای دو جزکوچک(Minor) و بزرگ  (Major) است که آنچه که در نمای جلوی بدن دیده میشود قسمت ماژور آن است وقسمت مینور در زیر قرار گرفته است(شکل ۱و۲). کار این عضله نزدیک کردن بازو به بدن(Adduction) و نیز چرخش داخلی بازو(Internal Rotation) است.اتصالات این عضله در بالا به ترقوه در وسط به جناغ و در خارج از طریق یک تاندون محکم به داخل استخوان بازو است.این عضله در آقایان واضحتر بوده و در بانوان به علت بافت پستان بر روی آن به وضوح کمتری دیده میشود.(شکل ۳)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هر حرکتی که در آن شی را از بدن خود دور میکنیم(Push) نیازمند کارکرد این عضله است و معروفترین حرکتی که در آن عضله سینه اصلیترین نقش را ایفا میکند شنای پرس(Push Ups) میباشد که البته دسته های عضله ای دیگری نیز در این حرکت دخیل هستند(شکل ۴).

پارگی عضله پکتورال اولین بار در سال ۱۸۸۲ گزارش شد و علت آن نیروی شدید وارده به عضله در وضعیتی که در حداکثر کشش میباشدمعرفی شده است . شایعترین مکانیسم پارگی عضله پکتورال حرکت پرس سینه با هالتر بوده و معمولا درست در هنگام تغییر جهت حرکت از پایین آوردن به سمت بالا آوردن یعنی در فاز تبدیل انقباض اکسنتریک(Eccentric) به کنسنتریک  (concentric)در یک عضله خسته میباشد.امروزه با افزایش شیوع ورزشهایی مثل بدن سازی و پاورلیفتینگ تعداد گزارش های پارگی نیز افزایش یافته ولی همچنان در بین خانمها گزارشی از پارگی عضله پکتورال داده نشده است.شیوع پارگی این عضله خصوصا در افرادیکه از استریید های آنابولیک استفاده میکنند بسیار بالاتر است.

پارگی عضله بسیار دردناک بوده و بلافاصله با تورم شدید در ناحیه سینه همراه است که بعد از ۲۴ ساعت با یک کبودی وسیع نیز همراه میگردد (شکل ۵).از آنجا که در حرکت پرس سینه همواره شانس این پارگی وجود دارد خصوصا دردو گروه ، یکی افراد تازه کار ودیگری قهرمانانی که وزنه های خیلی سنگین را امتحان مینمایند( گاهاً تا ۲۲۰ کیلو گرم) لذا در طی انجام آن همواره شخص دیگری باید مراقب عدم سقوط هالتر، در صورت بروز پارگی، و جلوگیری از شکستگی استخوان جناغ سینه باشد.(شکل ۶) .

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

درمان پارگی در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه بیحرکتی در آویز گردنی(شکل ۷) و استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش تورم و خونریزی حاصله میباشد. استفاده از ضد دردهای قوی در طی این مدت ضروری مینماید. بعد از این دوره و در طی هفته اول بیمار باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد.در صورت عدم درمان جراحی قدرت بازو شدیدا تحت تاثیر قرارمیگیرد و بعلاوه شکل ظاهری قفسه سینه هم شدیدا تحت تاثیر خواهد بود.(شکل ۸)

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

نکته ای که باید توجه داشت این است که جراحی باید توسط جراح ارتوپد آگاه به این آسیب صورت پذیرد و حداکثر ظرف ۲ هفته اول بعد از آسیب باشد چراکه بعد از آن اولا عمل جراحی بسیار سخت تر میگردد و نیز نتایج درمان نیزرو به افول میگذارد (شکل۹).در شرایط ایده آل بعد از جراحی قدرت عضله به ۸۰ تا ۹۰ درصد سمت مقابل میرسد و همواره مقداری غیر قرینگی باقی خواهد بود و هر چه فاصله آسیب و جراحی بیشتر باشد این عدم تقارن و کاهش قدرت نیز افزایش میابد( نکته ای که حتما باید به ورزشکار زیبایی اندام گفته شود) . با این وجود قهرمانان بزرگی در رشته پرورش اندام در دنیا توانسته اند بعد از این آسیب به عناوین قهرمانی متعدد دیگری دست بیابند.(شکل ۱۰)

http://drsherafatvaziri.com/

http://drsherafatvaziri.com/

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...