موادي براي رفع خستگي ورزشكاران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نتيجه تمرين شديد، چيزي جز افزايش پروسه آنتي اكسيد اسيوني در ماهيچه ها نيست كه عاقبت آن، بالا رفتن  پروكسيدهاي چربي وراديكال هاي آزاد است و هر دو به عبارت ساده تر توكسين ياسم ناميده مي شوند.

 

 

در مدلهاي حيواني اين مساله ثابت شده كه پس از تمرينات پر فشار، به سطح راديكال هاي آزاد ماهيچه ها در جگر 2 تا3 برابر افزوده مي شود. در اكثر مطالعات و تحقيقات انجام شده، اندازه گيري اين سموم به وسيله روشهاي غير مستقيم انجام مي شود و به همين دليل درارتباط ميان شدت تمرينات و توليد مواد سمي ترديدهايي وجود دارد. آزمايش هاي تازه اي درباره تاثير تمرينات ورزشي روي اكسيد اسيون كلسترول LDL ( كلسترول بد) انجام شده است. نتيجه اين آزمايش ها نشان مي دهد كه تمرينات پرفشار به منظور توليد بيشتر راديكال هاي آزاد يا همان سموم حركت است. اما ويتامين ها با اثر ضد اكسيدانتي مخصوصاً ويتامين هاي C وE و بتاكاروتن. باعث خنثي شدن راديكال هاي آزاد يا سموم مي شوند و در نتيجه به بازگشت سريع تر بدن به حالت طبيعي پس از تمرينات پرفشار كمك شاياني مي كنند. براي آن كه از اثر بخشي اضافه شدن ويتامين ها به غذاي ورزشكاران اطمينان حاصل شود، محققان مقدار زيادي ويتامين هاي C وE و بتاكاروتن را در زمان 3 تا 4 هفته اي به غذاي ورزشكاران اضافه كردند. بعد از آن ثابت شد. سطح موادي كه باعث آسيب ديدگي ماهيچه ها مي شود. كاهش پيدا كرد و برگشت به حالت طبيعي پس از انجام ورزش و تمرينات سنگين با استفاده زياد از اين ويتامين ها بسيار سريع تر صورت گرفت.

برخي ورزشكاران در ورزشهايي شركت مي كنند كه زمان تمرين و مسابقه فشار زيادي را تحمل مي كنند. آنها مي توانند از فشارهاي تمريني خود با استفاده از آنتي اكسيد انت هاي جانشين  مانند ويتامين هاي C وE و بتا كاروتن بكاهند. پيشنهاد مي شود، اين مواد دفع كننده سموم به صورت مخلوطي از مواد ويتامين هاي C و E و بتاكاروتن و با هدف تضمين و تامين سيستم دفاعي بدن در زمان تمرينات پرفشار و با حفظ سطح مناسبي از اين آنتي اكسيد انت ها وارد بدن ورزشكاران شوند. بدين وسيله امكان ابتلا به عفونت ها در ورزشكاران كاهش مي يابد. تحقيقات جديد نشان مي دهد. استفاده از آنتي اكسيدانت هاي جانشين ريسك گرفتاري و توسعه عفونت قسمت بالايي سيستم تنفسي را پس از تمرينات طولاني يا مسابقاتي مانند دوي ماراتن. دوچرخه سواري، فوتبال و ديگر ورزشها كاهش مي دهد. اغلب احساس مي شود. استفاده مقدار زياد آنتي اكسيدانت ها، ويتامين ها و الكتروليت ها تضميني براي بهتر انجام دادن فعاليت هاي ورزشي، سرعت در بازگشت به حالت معمولي، دفع خستگي پس از تمرينات پرفشار و پوشش  براي بعضي كمبودهاي تغذيه اي باشد؛ اما براي تنظيم يك برنامه مناسب تغذيه اي لازم است نيازهاي انفرادي هر فرد با اندازه گيري مناسب سنجيده شود. شخص ورزشكار بايد حتما با پزشك متخصص خود در استفاده از ميزان و زمان اين مواد مشورت كند. زيرا ميزان استفاده از هر يك از اين مواد بر اساس وزن، نوع ورزش، پست بازي يا حجم و قدرت تمرينات محاسبه مي شود. فراموش نكنيد كه همزمان از سطح مجاز اين مواد كه مشخص شده است فراتر نرويم.

اين مقدارها عبارتند از:

ويتامينC ، 2000 ميلي گرم روزانه

ويتامين E ، 800 ميلي گرم روزانه

بتاكارتن ،20 ميلي گرم روزانه

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...