عوارض مصرف داروهای نیروزا را بسیار جدی بگیرید

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

عوارض مصرف داروهای نیروزا را بسیار جدی بگیرید

مصرف داروهای نیروزا عوارض و مشکلات بسیاری به وجود می آید و تجویزاتی که ورزشکاران به طور خود سرانه برای خود در نظر می گیرند. معمولا بیش از مقدار مجاز بوده و بیشتر مبتنی بر تصورات شخصی فرد است تا واقعیت .

دسترسی آسان و سریع به داروهایی که آن را نیروزا می نامند و تبلیغات وسیع و البته مخفیانه ای برای مصرف آنها جوانان و نوجوانان بی اطلاع و ناآگاهی را به درون این گرداب فرا می خواند که سودای حجیم شدن را در سر می پرورانند .

از دیدگاه کلی، چهار گروه از داروها توسط ورزشکاران مورد استفاده ی نابجا قرار می‌ گیرد که عبارتند از:

- داروهای نیروزا که توسط ورزشکار به ‌طور آگاهانه برای افزایش کارآیی ورزشی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

- داروهای درمانی که توسط ورزشکار یا پزشک معالج وی به ‌طور آگاهانه و یا ناآگاهانه در قالب نسخه‌های درمانی مورد استفاده واقع می‌ شوند. طبق مقررات برخی از این داروها نظیر داروهای ضد احتقان محرک سمپاتیک و داروهای ضد اسهال و یا کورتیکواستروئیدهای موضعی، در صورتی ‌که قبل از مسابقه توسط پزشک تیم، مصرف آنها به اطلاع کمیته برگزار‌کننده رسیده باشد، مجاز شمرده می ‌شود.

- داروهای نشئه آور که برای ایجاد حالت خوشی کاذب و عدم احساس خستگی و تنش‌های روحی توسط ورزشکار مصرف می ‌شوند.

- هورمون‌های پپتیدی و گلیکوپروتئینی و آنالوگ‌ های آنها، مثل هورمون رشد

حال تقسیم بندی خود داروها

داروهای محرک سیستم اعصاب مرکزی این داروها جهت افزایش هوشیاری، رفع خستگی، کاهش اشتها، درمان برخی اختلالات خواب آلودگی و نیز برای درمان بیش فعالی کودکان به کار می ‌رود. داروهایی از این دسته، به عنوان محرک ‌های سیستم اعصاب مرکزی به طور نابجا توسط ورزشکاران جهت افزایش میزان انرژی، دقت و تمرکز حواس، تحریک رفتاری و بالا بردن سطح هوشیاری استفاده می‌ شوند.

این داروها حدود ۲۰ درصد از مجموع سوءاستفاده‌ های دارویی را به خود اختصاص می‌ دهند.

داروی دیگر محرک سیستم اعصاب مرکزی، کافئین است. کافئین ماده‌ای است که در چای و قهوه به‌ فراوانی وجود دارد. این دارو، علاوه بر تحریک سیستم اعصاب مرکزی به دلیل افزایش مصرف اسیدهای چرب، می ‌تواند انرژی ‌زا هم باشد. همچنین کافئین در ترکیب برخی از داروهای مسکن و ضد ‌سرماخوردگی وجود دارد. کافئین یک ماده دارویی فعال است که در نوشیدنی‌ های رایج نظیر چای، قهوه و کولا وجود دارد. میزان آن بسته به نوع نوشیدنی و نحوه تهیه آن متغیر است.

داروهای مدر ( ادرار آور) این داروها شامل دسته گسترده‌ای از ترکیبات شیمیایی هستند که باعث افزایش میزان دفع ادرار می شوند.

داروهای مدر در مواردی نظیر گلوکوم (آب سیاه چشم)، قلیایی ‌کردن ادرار ، ادم حاد ریوی، افزایش کلسیم خون، نارسایی حاد کلیوی، افزایش اسید اوریک خون، فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلبی و دیابت بی ‌مزه کاربرد درمانی دارد. مصرف نابجای داروهای مدر در ورزش، به دلیل تاثیر آنها در کاهش وزن است که در رشته‌ هایی نظیر کشتی، وزنه برداری، بوکس، ورزش های رزمی و قایقرانی کاربرد دارد. به علاوه این داروها برای رقیق کردن ادرار و فرار از نتیجه آزمایش های مثبت سایر داروهای مورد استفاده در دوپینگ به کار می ‌روند.

از عوارض ناخواسته این داروها، به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت‌های بدن(که برای حفظ حیات بسیار ضروری است) و مشکلات قلبی- عروقی، عصبی و متابولیک است.

مشتقات هورمون‌ های مردانه استروئیدهای آنابولیزان، مشتقات هورمون‌ مردانه یا تستوسترون است. مصارف درمانی این گروه دارویی، شامل اختلالات عملکرد غدد جنسی مردانه، کم خونی، سرطان پستان(به‌عنوان داروی کمکی)، تاخیر در رشد، پوکی استخوان، سوختگی و جراحی است. این داروها توسط ورزشکاران جهت افزایش کارایی ورزشی، حجم و قدرت عضلانی، ایجاد ظاهری درشت و خشن ‌نما و بالاخره افزایش حالت تهاجمی و کاهش احساس خستگی استفاده می‌ شود.

امروزه به دلیل دفع سریع‌ تر انواع خوراکی این داروها نسبت به انواع تزریقی، متأسفانه میزان مصرف نوع خوراکی در ورزشکاران بالا رفته است.

اثر روی سوخت و ساز کبدی داروها و استروئیدهای درون زا، احتباس صفرا، نارسایی کبدی، تخریب بافت کبد و بالاخره سرطان های خوش‌ خیم و بدخیم از جمله عوارض کبدی این داروها هستند که زمان بروز آنها حتی تا ۲۲ سال بعد از مصرف دارو نیز گزارش شده هستند.

اثرات نا مطلوب

اختلالات قلبی عروقی : از معمول ترین اختلالات قلبی عروقی ایجاد شده در نتیجه مصرف این داروهای می توان به افزایش ضربان قلب و فشار خون و نیز بر هم خوردن متابولیسم لیپیدها (کاهش مقدار HDL وافزایش متعاقبLDL ) اشاره کرد . اگر افزایش ضربان قلب با افزایش باز جذب کلیوی یون ها (مثلا سدیم )همراه شود که منجر به افزایش حجم خون می گردد . تغییرات شدیدی در فشارخون مشاهده می شود . با در نظر گرفتن احتمال بالقوه افزایش LDL می توان انتظار بروز عوارض قلبی جدی تری را داشت .

ضایعات کبدی : تغییراتی که در کبد اعمال شده باعث می شود ماده مصنوعی تولید شده درجه خاصی از سمیت کبدی را نشان دهد . غلظت آنزیم های کبدی با دوز داروی مصرفی افزایش می یابد . همچنین منجر به سرکوب فاکتورهای انعقادی 2و5و7و10و به دنبال آن افزایش زمان انعقاد خون می شود .

یکی دیگر از آثار جانبی نادر و البته خطرناک استفاده از این داروها ،Peliosis hepatitis است که در کبد طحال مشاهده می شود . این مورد با ظهور ساختارهای کیست مانند حاوی خون شناخته می گردد . کیست های به وجود آمده ممکن است پاره شوند و خونریزی شدیدی ایجاد کنند . خوشبختانه این عارضه معمولا با قطع مصرف داروهای استروئیدی برطرف می شود .

علاوه بر موارد بالا چندین مورد تومور اولیه کبدی که اغلب خوش خیم بوده و با قطع مصرف داروها بهبود یافتند گزارش شده است . چندین گزارش از مرگ ورزشکاران جوان و سالم در اثر سرطان اولیه کبدی بدخیم موجود است.

آثار هورمونی : مطالعات نشان داده اند که این داروها به گیرنده های گلوکوکوتیکوئیدها ، پروژسترون ، استروژن متصل می شوند و آثار متعددی به وجود می آوردند.

چگونگی مهار شدن عملکرد اسپرم سازی بیضه ها و تستوسترون در نتیجه مصرف  تستوسترون  مورد بحث و بررسی است .

نشان داده شده که این داروها میزان قند ناشتای خون را تغییر می دهند و تحمل گلوکز را کم می کنند. این تغییررا می توانند به دلیل تاثیر بر کبد و یا دگرگونی گیرنده های انسولینی دانست . همچنین میزان گلوبولین متصل شونده به تیروزین را کاهش می دهد که این امر خود موجب بروز مشکلات تیروئیدی خواهد شد به علت کاهش مقدار T4 تام بدن ،بدون بروز تغییر در مقدار T4آزاد بدن .

آروماتیزه شدن تستوسترون و تبدیل آن ها به استرادیول و ترکیبات مرتبط آثار استروژنیک نامطلوب زیادی به همراه خواهد داشت که یکی از آشکار ترین آن ها رشد در پستان مردها است  به این وضعیت ژینکوماستی اطلاق می شود که می توان آن را باجراحی و یا به کمک داروهای خاص درمان کرد .

اختلالات اورولوژیک : در پاسخ به این موارد حجم پروستات افزایش می یابد و فرد احتمالا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات مبتلا می شود . در صورت وخیم تر شدن می تواند آسیب های ثانویه کلیوی و مثانه ای ایجاد کند .

آثار خونی : در پاسخ به مصرف  این داروها فاکتورهای انعقادی مستقیم در فرد کاهش یافته و تواما زمان انعقاد خون بالا می رود و ممکن است درمصرف کنندگانی که تحت درمان ضد انعقادی پیوسته قرار دارند موجب خونریزی شود .

آثار پوستی : در پوست ، به خصوص پوست صورت فرق سر مقادیر زیادی گیرنده آندروژن موجود است و مشخص شده است که مصرف این داروهاتولید سمبوم را افزایش می دهد و مصرف آن باعث ایجاد آکنه  های پوستی می شود . بروز طاسی مردانه در افراد مستعدی که از استروئیدهای آنابولیکاستفاده می کنند بسیار محتمل است .

با توجه به مطالب فوق به پیشنهاد هیچ فردی مبنی بر استفاده سر خود از این قبیل داروها قبل از مشاوره با دکتر داروساز و پزشک جواب مثبت ندهید.


دکتر علیرضا نیکو

عضو کمیته آموزش و درمان فدراسیون پزشکی ایران

مدیر تیم پزشکی گروه ورزشی اکسیژن

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...