علل درد گردن

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

علل درد گردن

درد گردن ناراحتی شایعی است.

درد گردن میتواند ناشی از  عملکرد نامناسب وخستگی  عضلات گردن بعلت وضعیت وحالت نامناسب اندامها وبدن باشد.

درد گردن می تواند بعلت قوز کردن وخم شدن بسمت میز کار یابدلیل خم شدن بسمت رایانه باشد.

فرسایش مهره های گردن (آرتروز گردن) وآرتریت(التهاب مفصلی) هم علت شایع درد گردن است.

درگیری دیسک بین مهره ای گردن و تنگی کانال گردن از سایر علل درد گردن می باشند.

 

گاهی درد گردن علامت یک مسئله جدی است:

درصورتیکه درد گردن همراه با  احساس کرختی وضعف، خواب رفتگی،گزگز در بازوهایا دست ها است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.همینطور اگر درد گردن به شانه یا به بازوها تیر میکشدحتمابه پزشک مراجعه کنید.

در مراجعه به متخصص طب فیزیکی  برای تشخصیص دقیق  بیماری به موارد زیر توجه میشود:

شروع درد گردن  چه زمانی بوده است؟

آیا تاکنون اسیب وضربه به گردن وارد شده است؟

چه حرکاتی درد گردن را بهتر یا بدتر میکند؟

چه دارو ها یا مکمل  هایی دارویی مصرف می شود؟

کیفیت درد چگونه است؟ ایا درد بصورت مبهم ، تیز و خنجری یا تیر کشنده است؟

آیا درد به بازو ها هم انتشار دارد؟

آیا خواب رفتگی، گزگز و مورمور در دست یا پا وجود دارد؟

آیا اختلال تعادل در راه رفتن و جود دارد؟

آیا پرشهای عضلانی در اندامها دیده می شود

بیماریهایی که با درد گردن ارتباط دارند:

عملکرد نامناسب وخستگی عضلات:

استفاده بیش از حد از عضلات یکی از علل شایع درد گردنی است.بعنوان مثال نشستن طولانی مدت در پشت فرمان اتوموبیل ورانندگی خسته کننده ،اغلب باعث مشکلات عضلات گردن شده ودرد ایجاد میکند.حتی کارهای ظاهرا کم اهمیت مثل خواندن کتاب در بستر یا دندان قروچه وفشار دادن دندانها برروی یکدیگر میتواند باعث کار نامتعادل وخستگی عضله شده وایجاد درد عضلات گردن کند.

فرسایش مفاصل گردن:

درست مانند سایر مفاصل بدن، مفاصل گردنی هم میتوانند با گذشت زمان وافزایش سن وسال دچار فرسودگی شوند. فرسایش مفاصل گردن علت ایجاد استئوارتریت یا ارتروز گردنی است واز علل درد شایع گردن است. پزشک با معاینه و انجام بررسی های لازم این بیماری را تشخیص میدهد.

فشار به اعصاب ناحیه گردن:

فتق یا هرنی دیسک بین مهره های گردنی یا خارها  وزوائد استخوانی اضافی وغیر طبیعی در مهره ها ی گردن از علل دیگر درد گردن است. این اختلالات باعث کم شدن فضاهایی میشود که عصب درون ان قرار داردوبا فشار اوردن بر روی اعصاب گردن باعث درد میشود. در این حالت درد معمولا تیر کشنده است و همراه با ضعف عضلانی، گزگز و مورمور یا خواب رفتگی در اندامها می باشد.

آسیب ها و ضربات:

تصادف اتوموبیل از سمت عقب، اغلب باعث وارد امدن اسیب شلاقی  به گردن می شود.به این صورت که بعد از تصادف اتوموبیل ابتدا سر با شدت  به سمت عقب وسپس بلافصله به سمت جلو پرتاب می شود.در اینحالت بافتهای نرم اطراف مهره هابیش از ظرفیتشان دچار کشیدگی شده و درنتیجه درد و آسیب گردن ایجاد میگردد.

بیماریها:

بعضی اوقات درد گردن بعلت بیماریهایی مانند ارتریت روماتوئید(روماتیسم مفصلی)،مننژیت(التهاب  یا عفونت بافتهای مغز)و کانسر ایجاد میشود.

دانستن علل درد گردن برای تشخیص دقیق و برنامه ریزی درمانی مناسب ضروری است.

معاینه: متخصصین طب فیزیکی بیشتربر اساس معاینه  بالینی ، بیماری را تشخیص می دهند. معاینات طب فیزیکی مجموعه کاملی از معاینات ارتوپدی، مغز و اعصاب، کایروپراکتیک و معاینات خاص طب فیزیکی است. پزشک هنگام معاینه هر گونه درد و کرختی وبی حسی وهمچنین درد وضعف عضلانی رابررسی میکند.

روشهای عکسبرداری:

گرافی ساده: گرافی ساده میتواند نواحی مختلف گردن رانشان داده و در صورت وجود اختلال در استخوانها یا دیسک غیر طبیعی  میتواند به پزشک در تشخیص دقیقتر بیماری کمک کند.

سی تی اسکن: ابزاری ست که باکمک رایانه تصویر برداری دقیقی انجام میدهد.در اینحالت تصاویر مقاطع مختلف گردن گرفته شده ساختمان واختلالات انها مشخص میگردد. سی تی اسکن استخوانها را بهتر از ام آر آی نشان می دهد.

ام ار ای(MRI): در ام ار ای از امواج میدان مغناطیسی  برای تصویر برداری دقیق استفاده می شود. این روش خصوصا در شناسائی ضایعات بافتهای نرم مانند طناب نخاع واعصاب  کمک کننده است.اما باید به این مسئله توجه داشت که بسیاری افرادی علامت خاصی ندارندواگر در این افراد بدون علامت، تصویربرداری انجام شود، اختلالاتی مشاهده میشود.

همین مسئله تشخیص اینکه واقعا چه ضایعه ای باعث ایجاد درد گردن شده را سخت میکند. بنابر این پزشک متخصص طب فیزیکی برای تشخیص  علت درد گردن از معاینه و در صورت لزوم از روشهای دیگری مثل نوار عصب و عضله هم استفاده میکند تا مشکل بیمار  مشخص شده ودرمان شود.

نوار عصب ونوار عضله(الکترومیوگرافی- EMG):

اگر پزشک متخصص طب فیزیکی به اختلالات عصبی ناشی از فشار بر روی عصب مشکوک باشد،ممکن است  نوار عصب وعضله را انجام دهد. در اینحالت الکترود بسیار ظریف ویکبارمصرف استریل از طریق پوست به محلهای مورد نظر وارد شده و عملکرد اعصاب بطور دقیق بررسی میشود.

این روش به تشخیص دقیق بیماری وعلت درد گردن کمک کرده ودر صورتیکه مشکلی وجود داشته باشد پزشک میتواند بادقت انرا درمان کند. نوار عصب شدت درگیری عصبی و نیاز به جراحی را نیز مشخص می کند.

تستهای پتانسیل حسی و حرکتی:

تستهای بسیار اختصاصی می باشند که توسط متخصصین طب فیزیکی در برخی مراکز انجام می شوند و فشار روی نخاع گردن را نشان می دهد

تستهای آزمایشگاهی:

ازمایشات خون وسرم:گاهی اوقات پزشک به وجود بیماری التهابی یا عفونت مشکوک میشود بنابر این انجام ازمایشات را لازم میداند. از شایعترین این ازمایشات میتوان به شمارش گلبولها ی خون وازمایشات تفکیکی گلبولی مانندCBC( WITH DIFFERENTIAL) ، CRP ،ESR،تست لاتکس یا روماتوئید فاکتور(RF)اشاره کرد.

ازمایش مایع نخاع:در مواردی که پزشک به برخی بیماریهای خطرناک مثل مننژیت مشکوک است از مایع مغزی نخاعی نمونه گیری کرده وانرا به ازمایشگاه ارسال میکند.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • فرض کنید در یک روز زیبای زمستانی به همراه یک سالمند در حال عبور از یک کوچه پربرف هستید که ناگهان او لیز خورده و به زمین می افتد. قصد بلند کردن او را دارید، ولی او از درد در نواحی کشاله ران و لگن شاکی است و توان ایستادن ندارد. در این زمان بهترین اقدام چیست؟

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب...
 • ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی مناسب برای زودتر جوش خوردن استخوانها پس از شکستگی

  بدن شما برای این که بتواند شکستگی را جوش دهد به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارد. مهم‌ترین این مواد که بیش از دیگر مواد غذایی در جوش خوردن شکستگی نقش دارند عبارتند از :

  ادامه مطلب

   

  ترمیم عضلات با این ویتامین ها

  ترمیم عضلات آسیب دیده حاصل از تمرینات ورزشی و یا فعالیت فیزیکی سنگین را با مصرف چند ویتامین انجام دهید. این ویتامین ها بهنام اسید اسکوریت شناخته می شوند که یک آنتی اکسیدان قوی است.

  تاثیر بینظیر این ویتامین ها در ترمیم عضلات

  ادامه مطلب

   

  دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

  دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   

  ادامه مطلب

   

  زنجبیل درمان درد استخوان

  زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.

   

  ادامه مطلب

  مقالات دیگر...

 • دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

   
  ادامه مطلب...
 • زنجبیل از ادویه هایی است که طعم و بوی تندی دارد و در آسیا و اروپا به وفور مصرف می شود.
  این ادویه بیماری ها و ناراحتی های متعددی را برطرف می کند از جمله درد قفسه سینه، حالت تهوع صبحگاهی، درد در قسمت تحتانی کمر و معده درد. برای درمان آفتاب سوختگی نیز از آن استفاده می شود. به نقل از سایت «هلث نیوز» این ادویه هر چند دارای خواص متعددی است اما عوارضی نیز دارد.


  ادامه مطلب...
 •  ما در اینجا می خواهیم چند ورزش بسیار تاثیرگذار و ساده را به شما معرفی کنیم. نتیجه این ورزش ها را می توانید به خوبی ببینید و احساس کنید. اجباری هم برای رفتن به کلاس ورزشی نیست.

   

  ادامه مطلب...
 • بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف غذای با پروتئین بالا میتواند موجب کاهش وزن شود. حالا تعدادی از محققین علت آن را بررسی کرده اند.

  ادامه مطلب...
 • درد زانو یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به پزشکان و شایعترین علت مراجعه مردم به متخصصین ارتوپدی است. زانو مفصل پیچیده ای است و در واقع خود از چند مفصل تشکیل شده است و به علت همین پیچیدگی بدنبال ضربه میتواند به شکل های گوناگون آسیب ببیند. بسیاری از آسیب های زانو را میتوان با روشهای غیر جراحی درمان کرد ولی تعدادی از آنها برای بهبودی نیاز به عمل جراحی دارند.

   

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

 • نشانی : تهران ، خیابان شهید بهشتی، خیابان وزرا ، پلاک ۱۴ ، جنب داروخانه میخک ، طبقه اول واحد ششم
 • تلفن : ۸۸۷۰۹۰۴۲ 
 • مشاوره : ۰۹۳۵۵۱۶۱۴۸۱
 • ایمیل : Info@drsherafatvaziri.com

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...
IMAGE آرتروز چیست؟
مفاصل مختلف بدن توسط سطوح صیقلی بنام غضروف پوشانده شده اند که با واسطه مایع داخل مفصلی صیقلی تر شده و اجازه یک حرکت آزاد با حداقل اصطکاک را برای مفاصل فراهم می کند. بافت غضروفی... Read More...
IMAGE کفش (کفشهای پاشنه بلند، High Heel)
یکی از طراحان بزرگ مد در دنیا در پاسخ به اینکه تمام کفشهای شما فاقد راحتی لازم میباشند گفته بود که من به کفش به عنوان یک اثر هنری نگاه میکنم که در طراحی آن راحتی در مقام آخر قرار... Read More...
IMAGE کفش ( کفشهای کفه گهواره ای Rocker bottom)
از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند. Read More...