صدمات احتمالي در ورزش شنا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

آسیب‌های شنا اغلب از نوع آسیب‌های مزمن می‌باشند و مکانیسم ایجاد آنها به علت استفاده بیش از حد عضو و تكرار حرکات می‌باشد. شایعترین نوع آسیب، درد شانه به علت حرکات چرخشی مکرر است که در سه شنای کرال سینه، کرال پشت و پروانه وجود داشته و در هنگام شروع و مرحله کشش دست بیشتر آشكار مي‌شود. استفاده از کفی‌های دست و تخته کمکی شنا در تمرینات باعث افزایش این درد می‌شود.

 • علت درد شانه در شناگران چیست؟

شانه یک شناگر به طور متوسط هر روزه هزاران بار در یک حرکت دورانی به انجام حرکات رو به جلو (ابدوکسیون) و چرخش داخلي (فلکسیون) می‌پردازد (فرود دست در آب و شروع عمل کشش). انجام عمل فوق، موجب تحت فشار قرار دادن تاندون‌های عضلات فوق خاری و سر دراز عضله دو سر بازویی می‌شود که این فرآیند منجر به التهاب، تورم و درد در ناحیه سرشانه می‌گردد.

 

 • جهت پیشگيری از درد شانه در شناگران چه اقداماتی انجام می‌شود؟

گرم کردن، حرکات کششی قبل از تمرین، تمرینات قدرتی (جهت متعادل کردن قدرت عضلانی) عضلات جلویی سینه و پشت، اجتناب از تمرین غلط و تصحیح تکنیک شناگر از جمله اقدامات لازم جهت پیشگیری از درد شانه میباشد.

 

برای درمان درد شانه شناگرچه اقداماتی لازم است ؟

درمان بستگی به شدت آسیب دیدگی دارد و بسته به آن باید از عوامل ذیل بهره برد:

باید به شناگر توصیه کرد که در هنگام شناي کرال سینه و پشت، بدن خود را بیشتر بچرخاند تا آرنج‌ها کمتر از آب بیرون بیایند و در نتیجه فشار کمتری بر روی تاندون‌های درگیر وارد شود.

 

 • مکانیسم درد زانو در شناگران رشته قورباغه چه میباشد؟

در شنای قورباغه زماني که مفصل ران در وضعیت چسبیده به هم (adduction) و چرخیده به داخل (internal rotation) میباشد، حرکت زانو در یک حالت چرخش به خارج ناگهان از حالت بسته به حالت باز تغییر وضعیت می‌دهد و این حرکت زمانی که با چرخش به خارج و باز شدن کامل هر دو پا توام مي‌گردد، کشش قابل‌توجهی بر سطوح داخلی زانو و کشکک وارد می‌کند. این مشکل نه تنها در شناگران مبتدی به علت تکنیک ضعیفشان، بلکه در شناگران حرفه‌ای نیز به خاطر شدت ضربه شلاقی و تعداد ضربات زیاد در طی تمرینات دیده می‌شود.

 

 • جهت پیشگیری از درد زانو در شناگر چه اقداماتی لازم است؟

اصول پیشگیری شامل بهبود و اصلاح تکنیک پای قورباغه، اصلاح هرگونه ضعف و عدم تعادل عضلانی در نواحی زانو و ران و اجرای برنامه‌های کششی ثابت و نرم برای عضلات اندامهای تحتانی، به نحوی که رباطهای داخلی زانو تحت کشش قرار گیرند، می‌باشد.

 

 • جهت درمان درد زانو باید چه اقداماتی انجام گیرد ؟

پس از آسیب باید زانوی دردناک را تحت مداوای با یخ قرار دهیم، مراجعه به پزشك و در بعضی مواقع جلوگیری از زدن پای قورباغه از دیگر اصول درمان میباشد.

 

 • علت کمر درد در برخی شناگران چیست ؟

متاسفانه کمر درد به طور فزاینده‌ای در شناگران شیوع پیدا کرده است. این شیوع، بیشتر در افرادی که شنا قورباغه انجام می‌دهند و به علت لوردوز (افزایش قوس کمر) ناشی از حرکت کششی با آرنج بسته و افزایش ابدوکسیون مي‌باشد که در طی این حرکت به علت بالا بودن آرنج‌ها و همچنین قسمت سر و سینه نسبت به ناحيه کمری، فشاری در نواحی انتهایی مهره‌های کمری ایجاد می‌شود که در صورت تکرار و عدم پیشگیری منجر به شكستگی‌های تنشی (Stress fracture) می‌شود. عمل  مکرر در شنای پروانه نیز رخ می‌دهد که در صورت عدم پیشگیری منجر به (جابجایی مهره‌های کمری) میشود. برای پیشگیری باید اجرای صحيح تکنیک، کشش عضلات پشتی و شکمی و تمرینات قدرتی عضلات اطراف لگن و اندام تحتانی به شناگر آموزش داده شود.

 

 • آیا اسکولیوز (خیمدگی جانبی ستون مهره‌ها) در شناگران بیشتر از افراد عادی دیده می‌شود؟

این مشکل حدودا در 7% شناگران گزارش شده است. این امر ناشی از عدم تعادل عضلانی بین عضلات قدامی و خلفی شناگر، چرخش‌های مکرر بدن در طی شنا و غالب بودن یک دست در شناگر می‌باشد که ممکن است به مرور زمان باعث انحراف ستون مهره‌ها از حالت طبیعی گردد.

 

 • منظور از گوش شناگر چیست ؟

گوش شناگر یا التهاب کانال گوش خارجی ناشی از عفونت باکتریال یا قارچی میباشد که غالبا بر اثر سهل‌انگاری شناگر در خشک کردن این مجرا ایجاد می‌شود. شناگران معمولا با درد و خارش گوش با یا بدون ترشح به پزشك مراجعه می‌کنند. فشار موضعی بر اطراف مجرای گوش خارجی یا کشیدن لاله گوش باعث درد می‌شود. علل این بیماری رطوبت بیش از حد مجرای گوش می‌باشد که باعث کاهش سرومن (ترشحات طبيعي) موجود در مجرا و افزایش PH به سمت قلیایی میشود که این امر موجب تضعیف عوامل حفاظتی در مقابل عوامل باکتریال و قارچی می‌گردد.

برای پیشگیری، بهترین راه خشک کردن مجرا پس از شنا به وسیله تکان‌دادن سر یا استفاده از سشوار می‌باشد. بهتر است از گوش پاک‌کن استفاده نشود. برای درمان باید از قطره‌های گوش حاوی آنتی‌بیوتیک و دارای PH ‌پایین، با هیدروکورتیزون يا بدون آن استفاده کرد.

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...