خطر مرگ‌ در‌ کمین پهلوان پنبه‌ها

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مردان بدنساز از این مساله آگاه هستند که برای رسیدن به یک سطح مناسب فیزیک بدنی از عوامل کمکی همچون مکمل های بدنسازی می توان استفاده کرد، اما این گروه از افراد باید آگاه شوند که مصرف بیش از اندازه این مکمل ها موجب بی نظمی و اختلال در خوردن شده که سلامت بدنی شان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


براساس نتایج تحقیقات اخیر دانشگاه آلیانت لس‌آنجلس، مصرف گسترده و بیش از اندازه مکمل‌های بدنسازی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خوردن و تغذیه شود.


به گفته ریچارد اچیرو، محقق این دانشگاه بین المللی، مردان بدنساز از این مساله آگاه هستند که برای رسیدن به یک سطح مناسب فیزیک بدنی از عوامل کمکی همچون مکمل های بدنسازی می توان استفاده کرد، اما این گروه از افراد باید آگاه شوند که مصرف بیش از اندازه آن نیز موجب ایجاد بی نظمی و اختلال در خوردن شده که سلامت بدنی شان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


به بهانه انتشار این خبر، بیشتر به بحث تاثیرات تغذیه ای مصرف بی رویه مکمل های بدنسازی می پردازیم.


مکمل های بدنسازی، مکمل های غذایی هستند که از سوی ورزشکاران و بخصوص افراد بدنساز یا به اصطلاح بادی بیلدینگ کار مصرف می شوند. این مکمل ها به دلایل مختلفی مثل تسریع افزایش وزن، تسریع کاهش وزن و یا بهبود ظاهر ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرند.


بد نیست بدانید بیشترین موادی که به عنوان مکمل های بدنسازی استفاده می شوند شامل مکمل های پروتئینی، ویتامینی، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات غذایی جایگزین، کراتین، محصولات کاهش وزن و تقویت کننده های تستوسترونی هستند.


این مکمل ها یا به صورت یک ترکیب واحد فروخته شده یا به صورت تلفیقی از چند مکمل بدنسازی ارائه می شوند؛ با این ادعا که چند مکمل به کار رفته آثار یکدیگر را تقویت می کنند.

همه برندهای معروف، یک یا چند نمونه تقلبی هم دارند. با این حساب از فروشگاه های مطمئن مکمل بخرید و حواستان به برچسب های وزارت بهداشت باشد و به خاطر هزینه کمتر، جانتان را به خطر نیندازید

دکتر نسترن طالب زاده، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره می گوید:
نکته بسیار مهم در مورد مصرف مکمل های بدنسازی این است که تعیین مقدار دوز مصرفی به وسیله خود فرد امکان پذیر نیست و فقط افراد متخصص می توانند تعیین کنند هر فردی چه مقدار از انواع مکمل نیاز دارد، در حالی که ما می بینیم در باشگاه های بدنسازی افراد غیرکارشناس به مردم بویژه ورزشکاران تازه کار مصرف مکمل های مختلف را پیشنهاد می دهند.

 

مربیانی که مکمل می فروشند
تقریبا در همه باشگاه های ورزشی مربیان قدیمی و حرفه ای مجموعه، بدون اطلاع از اصول علم تغذیه، مکمل های متعددی برای ورزشکاران تجویز می کنند.


گاهی اوقات مربی به حدی ورزشکار را برای حجیم کردن عضلاتش تحت فشار می گذارد که او ناچار به مصرف مکمل های مختلف می شود. حتی بسیاری از مکمل هایی که در دسترس ورزشکاران قرار می گیرد، در باشگاه های ورزشی به فروش می رسد و یکی از دلایلی که در باشگاه ها مکمل ها با دوزهای بالا تجویز می شود، این است که خود آنها فروشنده و به نوعی ذی نفع هستند.


در واقع، شغل تعداد زیادی از مربی ها فروش مکمل های بدنسازی است و حرفه مربیگری شغل دومشان محسوب می شود. پس حواستان را حسابی جمع کنید تا در دام این بازی ها نیفتید.

 

مصرف مکمل به جای غذا ممنوع
برخی مواقع افراد می خواهند راه صدساله را یک شبه طی کنند و در مدت کوتاهی صاحب یک بدن عضله ای و قدرتمند شوند، به همین دلیل هم سراغ انواع و اقسام مکمل های بدنسازی می روند.


حتی بعضی ها به حدی حساس می شوند که به جای غذای اصلی، پروتئین، کراتین، گلوتامین و... می خورند.


در این شرایط شاید از نظر بدنی به شرایط ایده آلی که مدنظرشان است برسند، اما دو اتفاق ناخوشایند برای آنها می افتد؛ اول این که نیاز بدنشان به مواد مغذی مختلف تامین نمی شود، چراکه فقط مکمل مصرف می کنند و دوم این که به مرور زمان به این مکمل ها معتاد شده و از غذا خوردن فراری می شوند و اگر به هر دلیلی غذا مصرف کنند، مشکلات گوارشی مثل تهوع، استفراغ، معده درد، یبوست و... سراغشان می آید.


این اختلال به خودی خود برطرف نمی شود و فرد برای خلاص شدن از آن حتما باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد.

 

توصیه هایی طلایی به مصرف کنندگان مکمل ها
دکتر طالب زاده با بیان این که آسیب های کلیوی، ناباروری، مشکلات شدید پوستی، اختلالات عصبی و روانی و... از جمله عوارض مصرف بی رویه و غیراصولی مکمل های بدنسازی تقلبی است، خاطرنشان می کند: کم نیستند افرادی که به دلیل مصرف این مکمل ها بویژه انواع تقلبی و غیراستاندارد دچار مشکلات این چنینی شده اند و به واسطه سکته قلبی، جانشان را از دست داده اند.


پس اگر ورزشکار هستید، حتما زیر نظر یک پزشک، مکمل بدنسازی مصرف کنید تا با تعیین دوز مصرفی دچار آسیب های جدی و خطرناک نشوید.


همچنین فراموش نکنید همه برندهای معروف، یک یا چند نمونه تقلبی هم دارند. با این حساب از فروشگاه های مطمئن مکمل بخرید و حواستان به برچسب های وزارت بهداشت باشد و به خاطر هزینه کمتر، جانتان را به خطر نیندازید.


از طرفی اگر جزو افرادی هستید که قصد ورزش حرفه ای ندارید و صرفا برای سلامت و تناسب اندام ورزش می کنید، نیازی به دریافت مکمل ندارید.

 

پودر پروتئین و لاغری؟!
مصرف پودر پروتئین برای لاغری بویژه از سوی خانم ها یکی از اتفاقات عجیب و غریب این روزهاست که به گفته دکتر طالب زاده راه رفتن روی لبه تیغ است، چون با مصرف این مکمل ها، نه تنها فرد دچار کمبود مواد معدنی و انواع ویتامین و املاح و... می شود، بلکه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از شرایط بدنی و دوز مصرفی، با مشکل تجمع پروتئین در بدن روبه رو خواهد شد که خطرات زیادی مثل بروز سنگ کلیه، مشکلات کبدی و اختلال های آب و الکترولیت را همراه دارد.


فراموش نکنید برای لاغر شدن فقط و فقط یک روش استاندارد وجود دارد؛ پیروی از یک برنامه غذایی درست و افزایش فعالیت بدنی.

 

اتفاقی تلخ که برای پسر خانم بازیگر افتاد
به گفته دکتر طالب زاده، مکمل ها به دو گروه مکمل های تغذیه ای و دارویی تقسیم می شوند که مثل هر ترکیب دیگری اگر نادرست و بی رویه مصرف شوند، می توانند عوارض کوتاه مدت یا بلندمدت بسیار زیادی داشته باشند و حتی باعث مرگ شوند؛ اتفاقی که متاسفانه چند سال پیش به دلیل مصرف همین مکمل ها برای پسر خانم زهره حمیدی بازیگر کشورمان افتاد و مرگ این جوان ورزشکار را رقم زد.


خانم زهره حمیدی درباره مرگ پسرش اینچنین می گوید:
«حامد تنها 27 سال داشت که این اتفاق برایش رخ داد. او در اثر ایست قلبی در خواب، ما را ترک کرد. حامد مانند تمام جوان‌های هم سن و سالش به فکر سلامتی و اندامش بود و به همین خاطر از داروهایی که در کلاس‌های بدنسازی به او معرفی شده بود استفاده می‌کرد و دارویی که حامد مصرف کرده بود روی قلبش تاثیر گذاشته بود.
توصیه من به جوان‌ها به عنوان یک مادر، پرهیز از مصرف داروهای این چنینی و شیمیایی است و جوان‌های امروز باید مثل جوان‌های قدیم که زورخانه می‌رفتند با روش‌های درست به فکر سلامتی‌شان باشند.»


در میان مکمل های تغذیه ای، مکمل های پروتئینی، پرمصرف ترین ها هستند که ممکن است با املاح و ویتامین ها غنی شده باشد.


درصد پروتئین ها هم در مکمل های مختلف از 25 تا 97 درصد است، اما نکته بسیار مهم اینجاست که بیش از 50 درصد مکمل های بدنسازی که به روش های گوناگون و از مراکز غیرمعتبر تهیه می شوند، یا استانداردهای لازم را ندارند و یا تقلبی هستند.

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...