آسیب های ورزشی شایع در بسکتبال

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پیش زمینه:

با افزایش علاقه به ورزش بسکتبال ، تشخیص و درمان صحیح آسیب های آن اهمیت بیشتری می یابد . آسیب های گزارش شده در همه گروههای سنی و همه سطوح مسابقات یکسان می باشد .

شایع ترین محل آسیب به ترتیب : اندام تحتانی ، اندام فوقانی و تنه .
شایع ترین نوع آسیب به ترتیب پیچ خوردگی مچ پا ، التهاب تاندون کشکک و پیچ خوردگی مهره های کمری
شایع ترین شکستگی به ترتیب : در کف یا مچ دست ، کف پا و انگشتان آن . 
آسیب هایی که منجر به بیشترین زمان عدم حضور در بازی می شود : آسیب های زانو ، مچ دست ، کف دست و مچ پا می باشند . 

 

آسیب مچ پا

 • پیچ خوردگی مچ پا : شایع ترین آسیب حاد و عضلانی ، اسکلتی در تمام سطوح بازی بسکتبال می باشد . شایع ترین حالت ایجاد کننده آن چرخش کف پا به طرف داخل در زمانی است که یک بازیکن بر روی پای بازیکن دیگر ضربه وارد می کند. توضیحات کامل

 

 

آسیب زانو

 • درد ناحیه کشککی - رانی ( سندرم پاتلو فمورال ) : به دو علت ایجاد می شود , قرار گیری نامناسب استخوان کشککی - رانی ناشی از اختلالات بیومکانیک اندام تحتانی . توضیحات کامل
 • التهاب تاندون کشکک : مزمن بوده و به سن ورزشکار ، مدت زمان بازی ، تعداد بازی های انجام شده بستگی دارد و درمان آن به صورت موضعی ؛ استفاده از اولتراسوند ، محافظ کشکک و در موارد نادر جراحی است .
 • آسیب رباط طرفی داخلی زانو : با درد در ناحیه داخلی خط مفصلی و اغلب با تجمع مختصر مایع همراه است و آسیب به سه درجه تقسیم می شود . توضیحات کامل
 • آسیب و پارگی رباط متقاطع قدامی زانو : ، ورزشکار باید از انجام بازی منع شود تا ارزیابی لازم صورت گیرد . » درمان اولیه : یخ ، فشار ، بالا نگه داشتن عضو و اجازه تحمل وزن مختصر ، در پارگی خفیف ، استفاده از بریس و در صورت درگیری مینسک زانو و یا آسیب ترکیبی رباطی ترمیم جراحی درمان انتخاب است . توضیحات کامل
 • آسیب رباط متقاطع خلفی زانو : در بسکتبال خیلی نادر است و مشکلات کمتری را ایجاد می نماید . توضیحات کامل
 • پارگی های مینسک زانو : نسبتاً شایع و اغلب در اثر حرکات چرخشی زانو ایجاد می شود . در پارگی های کوچک بدون علامت و در پارگی های بزرگ درد در خط مفصلی و تجمع مایع افزایش یابنده دیده می شود . توضیحات کامل

 

 

آسیب عضلات ران

 • آسیب و کوفتگی عضله چهار سر ران : شایع ترین آسیب ران است ، علائم آن درد موضعی در لمس ، اسپاسم و تورم می باشد . درمان اولیه : یخ درمانی به فواصل ۲۰ دقیقه و بانداژکشی . « ازماساژ عمقی عضله به طور حاد و تزریق موضعی استروئید باید اجتناب ورزید . » بازگشت به بازی زمانی است که دامنه حرکت کامل و بدون درد داشته باشد . توضیحات کامل
 • آسیب و کشیدگی عضله پشت ران : در اثر انقباض شدید و با احساس درد شدید ناگهانی همراه است . توضیحات کامل

 

 

آسیب مهره های کمری

 • کشیدگی عضلات و تاندون های کمر : ناشی از فشار بیش از حد بر مهره های کمری است . درد موضعی ایجاد می کند. توضیحات کامل
 • هرنی دیسک کمر : در اثر فشار وارده بر دیسک به دلیل زمین خوردن یا بلند کردن جسم سنگین ایجاد شده ، علامت به صورت درد انتشاری زیرزانو با یا بدون درد ناحیه کمری . درمان اولیه شامل استراحت از فعالیتهایی که ایجاد درد می کند ، انجام فعالیت های ورزشی با دامنه حرکت سبک انجام ورزش های کششی ، اولتراسوند وفنوفورز در چندین هفته اول مؤثر است . « از استراحت مطلق باید اجتناب ورزید . » توضیحات کامل
 • اسپوندیلولیز : نقص در ناحیه بین مفصلی استخوان مهره ای است . در معاینه درد یک طرفه مهره های کمری و درمان استفاده از برایس است .
 • اسپوندیلولیستزین : مربوط به تغییرات دژنراتیو مهره های کمری است . در موارد خفیف محدود کردن فعالیت و در موارد شدید درمان جراحی است .

 

آسیب پا و انگشتان پا

 • پیچ خوردگی : شایع ترین آن مفصل بین استخوان های کف پا و انگشتان می باشد .
 • التهاب فاسیای کف پا ( خار پاشنه ) : در اثر عدم تعادل بیومکانیک در پاشنه و قسمت میانی پا ایجاد می شود . درمان اغلب غیرجراحی ، به صورت استفاده از پد پاشنه و استفاده از اسپلینت در شب ، مصرف داروی ضدالتهابی - ضداستروئیدی ، تزریق استروئید در عمل اتصال فاسیا به برجستگی پاشنه است . توضیحات جامع و کامل
 • التهاب تاندون آشیل : شایع ترین حالت التهابی در پای بسکتبالیست هاست . به دونوع می باشد, نوع غیراتصالی : التهاب غلاف تاندون یا ضخیم و دردناک شدن تاندون و یا هر دو حالت درمان : استفاده از گوه پاشنه ، داروهای ضدالتهابی - ماساژ یخ ، وسایل ارتوپدی در نهایت جراحی است . نوع اتصالی : ناشی از اثر فشار موضعی کفش بازیکن می باشد . درمان : بالا بردن پاشنه به همراه ورزش های کششی ، ارزیابی نوع کفش بسکتبالیست . توضیحات کامل
 • شکستگی جونز : در اثر فشار غیرطبیعی وارده بر کنار خارجی پا . قسمت فوقانی محل اصتال پنجمین استوان کف پا درگیرشده . درمان : گرفتن گچ ساق کوتاه حدود ۷ هفته .
 • شکستگی تارسو ناویکولار : غیر شایع ولی ناتوان کننده ، بازیکن از درد ناحیه روی مچ پا و کنارداخلی آن شکایت دارد . درمان : گرفتن گچ .


آسیب مچ دست و انگشتان

 • آسیب شست : شایع ترین محل آسیب در کف دست و بیشتر به صورت پارگی رباط طرفی اولنار می باشد . در اثر زمین خوردن بر روی کف دست و با انگشتان باز ایجاد می شود .
 • آسیب مفاصل بین استخوانهای کف دست و انگشتان ( MP ) : آسیب به مفصل MP و به رباط طرفی به ویژه در انگشت کوچک و نشانه در بسکتبال شایع می باشد . در معاینه - لمس دردناک بر روی رباط داریم . درمان آسیب حاد : بی حرکت گردن مفصل در زاویه ۴۵ برای ۶ هفته سپس بانداژ برای ۳ هفته یا بیشتر .
 • آسیب انگشتان : آسیب مفصل بین انگشتی فوقانی ( PIP ) شایع است و به صورت دررفتگی ، پارگی تاندون و آسیب کپسول رباط می باشد . درمان آسیب خفیف استفاده از اسپلینت و در آسیب شدید ترمیم جراحی است.
 • انگشت چکشی و دفورمیتی بوتونیر از دیگر آسیب های مفاصل بین انگشتی است .
 • آسیب مچ دست : شایعترین آسیب جدی مچ شکستگی استخوان اسکالوئید است . در اثر افتادن روی زمین با کف دست و انگشتان باز ایجاد شده . علامت بالینی آن درد در قسمت خارجی مچ دست و درمان گرفتن گچ است .

 

آسیب شانه

 • التهاب تاندون عضله گرداننده بازو : شایع ترین حالتی که نیازمند درمان است . درمان شامل استراحت ، مصرف داروی ضدالتهاب ، ضداستروئیدی ، اولتراسوند ، تقویت و انعطاف پذیری عضلات .
 • ناپایداری شانه : به صورت دررفتگی و نیمه دررفتگی در اثر دورکردن دست ها از بدن و گردش به خارج دست و متوقف کردن شوت بازیکن دیگر ایجاد می شود.

 

منبع: فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی

پرینتایمیل

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...