آسیبهای ورزشی و مراقبت از آنها

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

شاید تا سخن از آسیب ورزشی به میان می آید شما را به یاد خشونت های ورزشی بیاندازد ولی باور کنید همیشه در میادین ورزشی و تنها برای ورزشکاران این آسیبها اتفاق نمی افند.


شما به عنوان یک فرد در اجتماع گاهی دچار آسیبهایی میگردید که میتواند حاصل هر چیزی باشد به ما مانند آسیب در کوهنوردی و یا بازی گل کوچک. به هر حال ما سعی میکنیم با بیانی گویا شما را راهنمایی نمائیم تا از حاد شدن آسیب ها جلوگیری نمائید.

 

در اثر یک برخور میتواند سه بخش اصلی حرکتی آسیب ببیند کا شامل : عضلات و بافتهای نرم - اسخوانها و یا مفاصل. بحث در زمینه آسیبهای سایر سیستم ها را در این بخش نمی آوریم زیرا شرایط کاملا متفاوتی خواهند داشت.

در اثر یک برخورد میتواند بافتهای ذکر شده و مناطق حساس مفصلی دچار تغییر گردند. عموما پس از برخورد در ناحیه مورد نظر خون ریزی آغاز میگردد که این با توجه به سطح ضربه و شدت ان متفاوت است. به یاد داشته باشد که در هنگام فعالیت و زمانی که به اصطلاح بدن گرم میباشد این دردها در اثر فعالیت های هورمونی خود را نشان نمی دهند و تنها پس از پایان تمرین است که این دردها خود را نشان میدهند. پس مراقب باشیم پس از آسیب فعالیت را قطع نمائید زیرا ادامه فعالیت باعث افزایش خونریزی و در نهایت گسترش آسیب مبگردد.

چه باید کرد؟

با توجه به سطح آسیب شما بایستی استراحت و درمان خاص را بکار ببندید ولی قاعده کلی را بایستی انجام دهید که به شرح زیر است.

در مرحله اول قطع فعالیت

مرحله دوم سرد کردن و بی حرکت کردن موضع درد

پس از اینکه مطمئن شدید آسیب جدی نیست و کاهش تورم و درد که معمولا حداقل 12 ساعت نیاز به زمان دارد از گرما و دوش آب گرم برای بهبود استفاده کنید. توجه داشته باشید که زمان برای آغاز گرما درمانی بسته به سطح آسیب دارد و چه بسا گرمای زود هنگام به ویژه دوش گرم پس ازفعالیت میتواند گاهی آسیب های بزرگی بر شما وارد نماید

در صورتی که کاهش سطح حرکت و درد شدید به همراه تورم زیر جلدی وجود داشت حتما به پزشک مراجعه نمایئد.

اسفاده از پمادهای مسکن در مرحله اولی نه تنها باعث بهبود آسیب نمیشوند بلکه باعث شدت گرفتن آسیب و افزایش مدت مداوا میگردد.

به خاط بسپارید که از خود تجویزی بپرهیزید و حتما با پزشک و متخصصین علوم ورزشی مشورت کنید

پرینتایمیل

خواندن این مطالب نیز خالی از لطف نیست ...

دکتر آرش شرافت وزیری ، جراح استخوان و مفاصلپرسش و پاسختعویض مفصل و آرتروسکوپی آسیب های ورزشیروانشناسی ورزشیشکستگی ها و ارتوپدیورزش بانوانتغذیه در ورزش ورزش آقایان  

آخرین مقالات و مطالب آموزشی

 • ورزش کردن اثراتی مانند داروهای ضد افسردگی دارد و این تاثیر خصوصا روی سیستم انتقال پیام های عصبی در مغز بسیار مورد توجه است که می تواند به بیماران افسرده کمک کند.

  پزشکان ادعا کردند فقط با 25 دقیقه ورزش روزانه می توان با افسردگی مبارزه کرد.

  ادامه مطلب...
 • واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.
   
  ادامه مطلب...
 • با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب...
 • آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب...
 • پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب...
 • مواد غذایی که سوخت و ساز بدن را بالا میبرند

  با موادی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کنند آشنا شوید:


  لیمو ترش
  لیمو حاوی اسید سیتریک بوده و متخصصان تغذیه معتقدند اگر هر روز صبح و بیست دقیقه قبل از مصرف صبحانه، یک عدد لیمو ترش را در لیوان آب گرم چکانده و میل کنید نه تنها برای فعالیت کبد مفید و سودمند است، بلکه چربی سوزی را نیز به دنبال دارد.

  ادامه مطلب

   

  ورزش و پیشگیری از سرطان

  آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای سرطان هم مفید است. ورزش می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد.

  ادامه مطلب

   

  معجزه پیاده روی در سلامت افراد

  پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری ها را تسریع می بخشد.

  ادامه مطلب

   

  مقالات دیگر...

 • مینیسک زانو چیست؟

  یک صفحه هلالی فیبری- غضروفی که قسمتی از فاصله مفصلی بین استخوان درشت نی و ران را پر می کند مینیسک می باشد.

  منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. نقش دیگری که مینیسک ها دارند جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. علاوه بر آن مینیسک در لغزنده کردن مفصل زانو ایفای نقش می نماید.

  ادامه مطلب...

ارتباط با ورزش و آسیب های ورزشی

  

 

 

 

آخرین ویدئوهای آموزشی

مقالات دکتر آرش شرافت وزیری

IMAGE سن مناسب برای جراحی زانو
 در افراد بالای ۶۰ سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.... Read More...
IMAGE پرسش و پاسخ های رایج ارتوپدی
در این بخش می توانید ، سوالات ، ابهامات و سوالات خود را با دکتر آرش شرافت وزیری طرح نمائید ، پاسخ شما پس از بررسی در همین جا منتشر خواهد شد. برای طرح سوال، نام و ایمیل را وارد... Read More...